for
Z. Aleksandër Cangonja

 • Letër Ndalimi i Vinçens Prendushit

  1947-05-19

  Më 19 mars 1949 mbas dy viteve i sëmurë dhe në kushte çnjerëzore do ndërronte jetë imzot Vinçens Prendushi, në burgun e armiqve të popullit në Durrës. I arrestuar më 19 maj të vitit 1947 me akuzën për "veprimtari kundra popullit e shtetit" me firmën e prokurorit publik të prefekturës së Durrësit Sotir Qiriaqi, Vinçens Prendushi ishte me detyrë Kryepeshkop i Dioqezës së Durrësit. Më poshtë Letër-ndalimi i Vinçens Prendushit e firmosur nga prokurori Sotir Qiriazi, dokument nga dosja hetimore gjyqsore !

 • Më 30 dhjetor, 1940 ndërroi jetë At Gjergj Fishta, Shkodër

 • Mihal Gjika dhe Maksut Leshteni, Elbasan 1975

  1975-03-14

  Pikërisht më 14 mars të vitit 1975, 41 vite më parë, pikërisht në Ditën e Verës, “Labinoti” i Elbasanit fitonte Kupën e Republikës në futboll. Ndeshja finale luhej mes Labinotit të Elbasanit dhe Lokomotivës së Durrësit, ndërsa rezultati final do të ishte 1 0, në favor të elbasanllinjve. Në foto dy kapitenët, Mihal Gjika (Labinoti) dhe Maksut Leshteni (Lokomotiva).

 • Ekipi i futbollit Teuta në kohën e Monarkisë

  2021-08-03

  TEUTA mund Vloren me rezultatin 4-1, ne kembe nga e majta Aleksander Tirana, Rit Margariti, Niko Dovana, Mikel Nushi, Anastas Moisiu, ne mes Kristaq Pizha, Nimet Tartati ( i jati i Kreshnik Tartarit), Stefan Druga. Ulur nga e majta Spiro Goga, Zisi Margariti, Nikolla Tirana.

 • Ekipi i Teutës në vitet '30

  2021-08-03

  Përbërja e lojtarëve: Mikel Nushi, Jorgji Zagoridha, Adem Karapici, Petraq Pisha, Nimet Tartari, Kurt Shtylla, poshte Adem Milla, Latif Sela, Niko Dovana, Sinan Sallata, Nikolla Tirana

 • Durrës vitet '80, anija e institutit të kërkimit të peshkimit "Ing. Meno Xhuveli" në kantierin detar

 • Dekreti i faljes së Ahmed Daklit nga Mbreti Zog

  2021-07-28

  Mbas largimit nga atdheu më 26 dhjetor 1924 me traget nga Vlora për në Brindisi, fillon dhe kalvari i emigrimit politik të Ahmed Daklit i cili qëndroi gati 6 vite jashtë atdheut. Por më 2 mars 1929 Ministri Drejtësisë Hiqmet Delvina i propozon amnistinë e Ahmed Daklit dhe i dërgon shkresë Kryeministrisë e cila më pas kjo e fundit ja dërgon Mbretit me date 11 mars 1929. Ndërkohë Mbreti Zog me date 21 mars 1929 nxjerr dekretin e faljes e të arratisurit politik Ahmed Dakli.

 • Demostrata e 12 Prillit 1942 Durrës

 • Kulla e Sahatit të Durrësit, një element i harruar !

  2021-07-24

  Nëse do vizitojmë Tiranën, Kavajën, Elbasanin etj do vërejmë diçka të përbashkët midis tyre, që në sheshet qëndrore të këtyre qyteteve do të shohim kulla të ndërtuara në periudhën Osmane të cilët shërbenin si kulla sahati, të gjitha këto janë të ndërtuara në shekullin XIX. Por një gjë të tillë nuk e shohim në Durrës, pse ?

 • Durrës 1914, Mbreti i Shqipërisë apo Princ Vidi sëbashku me Princeshën Sofi në dalje të një godine

  2021-07-17

  Durrës 1914 Mbreti i Shqipërisë apo Princ Vidi sëbashku me Princeshën Sofi në dalje të një godine (ndoshta Konaku). Interesante për tu theksuar është veshja e dy shoqëruesve në portën e ndërtesës, njëri me veshje tradicionale Toskë dhe tjetri Gegë, simbol ky i unifikimit kombëtar.

 • Ceremonia e varrimit të Kolonelit Tomson 1914

 • Durrës, sheshi "Liria" vitet e para të pavarsisë

  2021-06-14

  Godina një katëshe në krahun e majtë të fotos sot gjendet bashkia, ndërsa pusi që duket në qëndër të sheshit është sot gropa me kapak xhami përpara bashkisë.

 • Banka Kombëtare e Shqipërisë dega Durrës

  1928

  Banka kombëtare, një nga godinat më të bukura që ka qyteti i Durrësit, e projektuar nga arkitektë Italianë dhe e zbatuar me mjeshtri nga teknikët vendas. Përfundoi si ndërtesë në vitin 1928. Në cepin e majtë të fotos duket Konaku i rrënuar totalisht, ndërsa në krahun e djathtë kisha ortodokse "Shën Spiridhoni" ku sot gjendet godina e shërbimit informativ shtetëror !

 • Divizioni alpin "Julia" parakalon në sheshin "Liria" Durrës Prill 1939

 • Durrës 1914, periudhë kryengritjesh dhe revoltash në rrethinat e qytetit

 • Durrësi 1912

 • Rezistenca antifashiste në Durrës më 7 Prill 1939 !

 • Xhamia Varosh Durrës, vitet 1920 !

 • Durrës viti 1940, shfaqe festive ku të pranishëm janë ushtarët e marinës fashiste. Në sfond vila e mbretit Zog !

 • Pritja e arkivolit të Milto Tutulanit në Durrës !

  1933-02

  Më 31 Janar 1933 vdes në spitalin e Napolit, juristi i mirënjohur dhe ministri i drejtësisë Milto Tutulani. Trupi i tij u soll në atdhe në shkurt të vitit 1933 dhe u prit me nderime të mëdha në qytetin e Durrësit. Në portin e qytetit ishte i pranishëm Prefekti Zef Kadarja, Hiqmet Delvina, Vasil Avrami etj.

 • Durrës 1914 - Durrës 2021 !

  1914

  Dikur u quante rruga e doganës sepse të nxirrte direkt në godinën e doganës në skelën e qytetit apo gjithashtu siç duket dhe nga foto tek godina e konsullatës Austro-Hungareze. Ky segment u "shkelte" shpesh nga rrotat e qerreve të tregtarëve Durrsakë dhe jo vetëm të cilët me karvanet e tyre evitonin rrugët e qytetit për shkak të ngushticave dhe volumit të lartë të qarkullimit që ishin në ato segmente. Sot është kthyer në një "rrugicë" e bukur që të nxjerr te kisha Ortodokse dhe godina e bankës tregtare !

 • Durrës 1914 !

  1914-03

  Në xhaminë Fatih e cila është një nga më të vjetrat në vend, bëhet një vizitë zyrtare. Vetë princi i sapoardhur në fron Vilhelm Vidi vendos të bëj një vizitë zyrtare në xhaminë Fatih i shoqëruar nga Esad Pasha i cili mbante postin e ministrit të luftës dhe atë të punëve të brëndshme njëkohësisht, Azis Vrioni dhe kapiten Kastoldin. Ata do priteshin nga Haxhi Vehbi Dibra i cili mbante dhe postin e myftiut të madh të Shqipërisë, një personalitet i lartë dhe me kontribute të vyera kombëtare. Vizita e princit do ishte domethënëse dhe me karakter demostrativ duke qen se shumica e popullsisë ishte muslimane dhe një vizite të tillë mendohej se do shihej pozitivisht nga populli.

 • Fillimet e shërbimeve private turistike në plazhin e Durrësit.

  2021-07-10

  Nga fundi i viteve '30 plazhi i Durrësit apo "Banjat Popullore" kishin filluar të merrin formë të mirëfilltë. Përveç investimeve të bashkisë së qytetit në infrastrukturë dhe urbanizimin e plazhit, po ashtu dhe ndërtimi i vilave private në plazhin e Durrësit kishte filluar dhe shërbimi turistik privat. Në një nga reklamat që shfaqeshin së shumti në faqet e revistave të kohës, i bëhej jehonë një prej subjekteve private që kishte investuar në plazhin e Durrësit ! "Jeta sivjet në Banjat Popullore në PLAZHËN e DURRSIT do të jetë shumë m'e mirë dhe shumë m'e këndëshme nga vjetet e tjera. Sotir Dushi & Shoq., Koncensjonarët e banjove, kan harxhuar pa hesap për t'u siguruar banorëve dhe vizitorëve të Plazhës, çdo komoditet, çdo kënaqësi, çdo dëfrim. Pastërti shëmbëllore. Shërbimi më i mirë. Pije më të zgjedhura. Kuzhinë më e organizuar. Për çdo minutë komunikasjon me Durrësin vetëm me një lekë vajtje-ardhje. Çmimet? Më të lira se nga çdo qendër të çdo qyteti.

 • "Pleqësia e Shqipërisë së Mesme"

  2021-07-10

  Më 12 Tetor 1913 formohet “Governa e Durrësit” të cilën historiografia jonë e njeh me emrin “Pleqësia e Shqipërisë së Mesme “, në krye të së cilës vendoset Esat Pashë Toptani. Ajo u krijua si pasojë e mosmarrëveshjeve politike të Qeverisë së Përkohshme të Vlorës me disa nga figurat kryesore politike të vendit. “Governa e Durrësit” kishte aparatin e saj shtetëror dhe vulën e saj zyrtare !

 • Kur avokat Perikli Goga emërohej delegat në Asamblenë Konstitucionale . 1928

  1928-07-14

  Ishte periudha e zgjedhjeve në Shqipëri, e cila nga votat e popullit do dilnin zgjedhësit e dytë dhe më pas prej atyre do dilnin deputetët të cilët do votonin në Asamblenë Konstitucionale ndryshimin e regjimit në Shqipëri, nga Republikë në Monarki. Nga dokumenti që gjendet në A.q.sh do shohim një shkresë të Prokurorisë Tiranë të dërguar Prefektit të Tiranës z. Izet Dibra i cili vihet në dijeni se avokati i njohur nga Durrësi z. Perikli Goga do të zëvëndësonte z. Tahir Qarri si delegat i zgjedhjeve të vitit 1928 për zonën e Vorës. Prokurori i Tiranes Nr: 1334/28 P. T. Prefekturës Këtu Si mbas urdhenit të P.T. Ministris së Drejtësis Nr: 1276/51. D 14-VII-28. Ju njoftohet se, në vend të Z. Tahir Qarrit i cili kje emnue delegate për zgjedhjet e Asambles Konstitucionale në krahinë Vorë, u delegua Advokat Z. Perikli Goga. Pra, lutemi të permendimit t’i nji paradhënje prej 200 (dyqin) fr.ari për m’u nisë qi sod në detyrën e ngarkueme. Tiranë, me 14/VII/28. Prokurori Mas ti shkruhet Pref. Kryeqytetit për kompetencë i aprovohet P. Financavet 14/VII/28 Prefekti 14/VII/28 Izet Dibra

 • Princ Vidi në Durrës

  1914

  Më poshtë do të gjeni edhe vendin ku është marrë kjo fotografi.

 • Rustem Ymeri (1897-1972)

 • Pyllëzimi i Kodër-Vilës në kohën Mbretit Zog !

  1937-12-07

  Pyllëzimi i Kodër-Vilës në kohën Mbretit Zog Periudha e drejtimit të shtetit nën Ahmet Zogun, njihet ndryshe si periudha e hedhjes së themeleve të shtetit Shqiptar. Reformat shtetformuese të cilat nisën në atë peridhë ishin dhe një tregues i largpamësisë së administratës të atyre viteve. Në arkivin e shtetit gjendet një shkresë e kryetarit të bashkisë Durrës Rustemi Ymeri e vitit 1937, drejtuar Zyrës së Bujqësisë ku i kërkon kësaj të fundit mënyrën sesi do mbidhen fidanët për pyllëzimin e Kodër Vilës në Durrës. Vlen të theksohet se kjo zonë nëpërmjet pyllëzimit të saj eliminoi erozionin e dherave duke e bërë tokën më të qëndrueshme, por edhe duke i dhënë asaj dhe një pamje shumë të bukur dhe qetësuese për syrin e banorëve të qytetit.

 • Kinema Gloria Durrës

 • Dogana e Durrësit para pavarësisë në fund të shekullit 19

Arkivat e zonave të tjera

Arkivi Digjital i Familjeve Shqiptare