Elbasan, Foto e familjes Jolldashi e vitit 1942-43

1943

Shefki Jolldashi dhe majtas Ismete Jolldashi (e lindur Ismete Blloshmi) . Ajo ishte vajza e Selahudin Blloshmit dhe mbesa e Hajdar Blloshmit, figurë e nderuar që ka kontribuar për pavarësinë dhe zhvillimin e arsimit në Shqiperi dhe është shpallur qytetar nderi I Elbasanit. Tek kjo foto të bëjnë vecanërisht përshtypje veshjet e bukura tradicionale të grave që tregojnë për kulturën e pasur.

Të dhëna

Përshkrimi
Shefki Jolldashi dhe majtas Ismete Jolldashi (e lindur Ismete Blloshmi) . Ajo ishte vajza e Selahudin Blloshmit dhe mbesa e Hajdar Blloshmit, figurë e nderuar që ka kontribuar për pavarësinë dhe zhvillimin e arsimit në Shqiperi dhe është shpallur qytetar nderi I Elbasanit.
Tek kjo foto të bëjnë vecanërisht përshtypje veshjet e bukura tradicionale të grave që tregojnë për kulturën e pasur.
Data
1943
Kontribuesi
Zj. Lira Sejdini
Lënda
Familje elbasanase, Kostume popullore

Renditja: 109 (41 shikime)

“Elbasan, Foto e familjes Jolldashi e vitit 1942-43”, 1943, Arkiva Digjitale Shqiptare, accessed 1 tetor 2022, https://adsh.al/s/adsh/item/23568

Komentoni

Asnjë koment ende! Bëhu i pari që komenton!

Jam dakord me kushtet e përdorimit dhe pranoj të ofroj kontributin tim nën liçensën CC BY-SA.